Gårdskyckling med vitlökspuré

Saftig kyckling med silkeslen vitlökspuré – say no more. Det här recept från kocken Allan Schultz är perfekt när du vill laga något riktigt gott och rustikt.

Publicerad av: Nellie Karlsson, 2026-06-29
Taggar:

Saftig kyckling med silkeslen vitlökspuré – say no more. Det här recept från kocken Allan Schultz är perfekt när du vill laga något riktigt gott och rustikt.

Sunday roast när den är som bäst! Här steker Allan först kycklingen på spisen, innan den får gå klart i ugnen. På så sätt får kycklingen både ett saftigt kött och ett krispigt skinn. 

För riktigt goda söndagar!

Ingredienser

Kyckling (1 hel)

  • Stor frigående kyckling
    1 st
  • Olja
    2 dl
  • Vitlöksklyftor, skalade
    200 g

Gör så här

Vitlökspuré

  • Värm upp olja i en liten kastrull på låg värme. Tillsätt vitlöken och låt den "confiteras", tills den blir vackert ljusbrun.

  • Sila av oljan och spara till senare. Pressa vitlöken genom silen ner i en skål, så att du får en slät puré. Tillsätt lite salt och rör om.

Kyckling

  • Bena ur kycklingen genom att dela den i två, symmetriska halvor. Skär längs ryggraden och ta bort lårbenen.

  • Häll lite av vitlöksoljan i en stekpanna. Lägg i den urbenade kycklingen med skinnsidan nedåt. Salta köttsidan.

  • Stek på medelvärme tills skinnet är härligt krispigt. Vänd kycklingen och bred ett jämnt lager vitlökspuré över skinnsidan.

  • Ställ in pannan i övre delen av ugnen. Gratinera kycklingen (ca 200–225 grader på övervärme), tills skinnet och vitlöken blivit gyllenbruna och krispiga.

Servering

  • Servera kycklingen direkt i den varma pannan, gärna tillsammans med en sallad eller gratinerad potatis.

Allans stektips!

Om du ska steka kyckling är en kolstålspanna ett utmärkt val, eftersom den tål hög värme och ger en jämn stekning. Kycklingen får en gyllenbrun och härligt krispig yta, samtidigt som köttet behåller sin saftighet.

Relaterade produkter