Old World Pinot Noir 2-pack

Artnr R-6449/07

Druvspecifikt vinglas för gamla världens pinot noir från Riedel Veritas.

899 krInStock
I lager

Köp hos en av våra återförsäljare här

Det här glaset är oumbärligt för den som älskar röd bourgogne. Glaset lyfter fram fruktsötman i vinet och balanserar på så vis den höga syran. Kupan är vid nertill och relativt smal upptill, vilket gör att frukten och friskheten också förstärks i doften.

Vinglaset passar även till: Beaujolais Cru, Blauburgunder, Chambolle Musigny, Champagne, Echézeaux, Franciacorta, Gamay, Moulin à vent, Musigny, Nebbiolo, Nuits Saint Georges, Old World Pinot Noir, Pommard, Romanée Saint Vivant, Santenay, St. Laurent, Volnay, Vosne-Romanée och Vougeot.


Mayas vinskola


Vill du veta mer om pinot noir? I sin vinskola går sommelieren Maya Samuelsson igenom allt ifrån druvfakta till glas och servering.

Veritas

Riedel Veritas

Riedel Veritas är en serie maskintillverkade glas. Glasen har samma charm som munblåsta glas, men en precision som endast maskintillverkade glas uppnår. Den exceptionellt tunna stammen ger glasen en elegant känsla och signalerar att de är av förstklassig kvalitet. 

Riedel Veritas är ett bra val för den som tycker om Riedel Vinum och söker en uppgradering. Glasen har samma, mjukt rundade kupa. Serien består av vin-, öl- och spritglas i kristall. Samtliga glas går att diska i maskin. 

Varumärke
Riedel
Produktserie
Veritas
Material
Glas
Storlek
23,5 cm
Volym (cl)
73,8 cl
Diameter (cm)
10,8 cm
Bottendiameter (cm)
9 cm
EAN
9006206522743
EAN14
19006206522740

Tre års garanti mot fabrikationsfel förutsatt att rådande skötselråd följts, se informationen kring din produkt för mer information. Inköpsdatum måste styrkas med kvitto. Normalt slitage räknas ej som fabrikationsfel.

Fabrikationsfel innefattar rinnmärken i glasmassan, bubblor, ojämn fot och andra liknande produktionsfel. Krossat glas innefattas ej av Riedels garanti. Kontakta inköpsstället om bedömning krävs. 

Skötselråd - Vinglas


I filmen får du skötselråd på hur du ska diska och torka vinglasen men även på hur du fräschar upp dem inför användandet om de stått ett tag. Om du tar väl hand om dina glas kommer du ha glädje av dem i många år framöver.

Går att diska i diskmaskin - Glasen går att diska i maskin men diska dem gärna separat och utan att det slår emot varandra.

Diska senare - Om glasen ska stå över natten, häll i lite varmt vatten för att underlätta diskningen dagen efter.

Torka & polera - Om glaset torkas direkt slipper du ränder och fläckar. Polera glasen med en putsduk från Riedel eller en mjuk handduk.

Ta tag om foten och torka genom att snurra foten.

Torka stammen.

Ta tag om kupan med en hand och torka försiktigt med den andra.

För extra glans – För att få upp lyster i glasen låt ånga fylla glaset och putsa därefter med putsduk.

Lufta glasen - Innan användning är det bra om glasen luftas för att få bort eventuell lukt. Blås i dem eller skaka 

 

Liknande produkter