Paj med vaniljkräm & äppelrosor
Publicerad av: Nellie Karlsson, 2025-05-26
En dessert med det där lilla extra? Bjud på en elegant paj med vaniljkräm och vackra äppelrosor på toppen.
Ingredienser
- 8 st röda äpplen
- 0,5 st citron
- 5 dl mjölk
- 2 st vaniljstänger
- 1,5 dl strösocker
- 6 st äggulor
- ca 0,5 dl majsstärkelse'
- 100 g smör
- 6 dl vetemjöl
- 1,5 dl strösocker
- 0,5 tsk salt
- 250 g smör
- 1 st äggula
- 1 msk kallt vatten
- Florsocker

GÖR SÅ HÄR
Äppelrosor
Kärna ur äpplena och dela dem på mitten. Skiva äpplena tunt, gärna med en mandolin för jämna skivor. Lägg skivorna i en bunke och pressa över citron för att förhindra att de mörknar.
Sprid ut äppelskivorna på en plåt täckt med bakplåtspapper. Värm dem i ugnen i 10–15 minuter tills de mjuknat, så att de går att rulla utan att spricka. Du kan grädda flera plåtar samtidigt. Ta ut skivorna och låt dem torka något innan du börjar forma rosorna.
För att skapa rosor, lägg en äppelskiva på bordet med skalets sida ”uppåt” (som en halvmåne eller båge). Placera nästa skiva så att den överlappar mitten på den första. Fortsätt tills du har cirka 6–7 skivor. Rulla ihop skivorna försiktigt till en rosenform. Skär bort den nedre delen av rullen för att få en jämn och platt botten.
Tips: Ställ rosorna i en äggkartong, så att de håller formen.
Vaniljkräm
Skär ett snitt i vaniljstången och skrapa ur fröna. Lägg både stång och frön i en kastrull tillsammans med mjölken. Koka upp och ta av från plattan. Låt svalna till rumstemperatur och sila bort vaniljstång plus frö.
I en separat bunke, vispa samman äggulor, socker och majsstärkelse tills du får en slät blandning. Tillsätt den heta mjölken, lite i taget, under konstant vispning.
Häll tillbaka blandningen i kastrullen och värm försiktigt. Rör hela tiden tills krämen tjocknar. När den nått rätt konsistens, ta bort kastrullen från värmen. Addera det mjuka smöret till krämen och rör om tills det smält och blandats samman.
Häll över krämen i en kall skål. Täck med plastfolie direkt mot ytan för att förhindra skinnbildning och ställ in i kylen. Rör om då och då medan den svalnar.
Pajskal
Sätt ugnen på 225 grader. Blanda vetemjöl, salt och socker i en bunke. Addera smör, äggula och vatten. Knåda ihop till en deg.
Smörj en pajform och tryck ut degen i formen. Nagga botten med en gaffel. Grädda pajskalet i mitten av ugnen i cirka 15–20 minuter, tills det fått färg. Ta ut och låt svalna.
Servering
Fyll pajskalet med vaniljkräm. Lägg i äppelrosorna och arrangera dem i ett vackert mönster. Sikta över florsocker. Servera och njut!