Pochera ägg som ett proffs

Publicerad av: Lena Unger, 2021-09-22



Presenteras av:  


Lär dig att pochera ägg som proffskocken Thomas Sjögren! I videon visar han hur du knäcker koden till det perfekta ägget.


När du pocherar ett ägg i sjudande vatten lägger sig gulan som i en liten ficka. Ordet pochera kommer från franskans ”poche” som betyder just ficka. Tekniken kan verka klurig, men så länge du följer Thomas tips är det lätt att lyckas med ditt ägg.

Gör så här

Knäck ett ägg i en skål med lika delar vatten och ättika. Låt det ligga där ca 1 minut, så att det bildas en hinna runt ägget.

Värm rikligt med vatten i en gryta. När vattnet börjar att koka, rör runt vattnet med en slev tills det bildas en virvel i vattnet. Lägg i ägget, bromsa farten på virveln och sänk värmen på plattan. Låt det sjuda ca 4 minuter.

Lyft upp ägget och servera omgående. Du kan exempelvis använda det som topping till Eggs Benedict.

 

...

Ägg med extra allt

Varför inte bjuda på Eggs Royale till brunch? Det är en variant av Eggs Benedict med kallrökt lax i stället för skinka eller bacon. Thomas recept har även gröna inslag i form av sauterad spenat och smörgåskrasse.

Till receptet

RELATERADE produkter

Liknande läsning